Ana Sayfa Gündem 6.08.2020 198 Görüntüleme

Veli AŞIK / Psikolog Aile Danışman : Yeni Normal ‘Çocuk ‘

Veli AŞIK / Psikolog Aile Danışmanı: Yeni Normal ‘Çocuk’

Dünya genelini etkisi altına alan koronavirüs salgını, ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın psikolojisini nasıl etkiliyor?
Çocuklarımız açısından baktığımızda bu durum onların uyum sürecini ve sosyal yaşantılarını zorlaştırmaktadır. Okulların uzaktan eğitim sistemine geçmesi ve 20 yaş altına verilen sokağa çıkma yasağı bir bakıma çocukları dört duvar arasına hapsetti. Bu süre zarfında çocuklarımızın ev içerisindeki hareket alanı geniş olmadığı için enerjilerini boşaltmakta ve kendilerini ifade etmekte güçlük çekmektedirler. Ev içerisine hapsolan çocuklarda kaygı, hırçınlık, can sıkıntısı ve korku seviyelerinin artmasına bağlı olarak çabuk öfkelenme gibi ortak duygulara neden olmaktadır. Peki bu durumlarda ne yapılmalıdır?
Bu zorlu dönemde çocukların daha sağlıklı bir süreç geçirebilmesi öncelikle ebeveynlerin ruh sağlığı ile yakından ilişkilidir. Araştırmalar, ebeveynlerin pandemi sürecinde birçok farklı duygu duruma sahip olduğunu göstermektedir. Çocuklarımız ise anne-babaların yaşadığı davranış ve düşünceleri kendilerine örnek almaktadır. Bu dönemde neredeyse günün tamamını evde geçiren anne-babanın duygularını çocuklarının yaşamına yansıtması kaçınılmazdır. Bu yüzden anne ve babalara büyük sorumluluklar düşmektedir.
Çocuklarımızın günlük rutinlerini devam ettirmek oldukça önemlidir. Uyku, oyun oynama ve ders çalışma süreleri mümkün oldukça sabit tutulmalı ayrıca tüm aile bireylerinin günü değerlendirebileceği, güzel sohbetler edebileceği akşam yemeğine birlikte oturmaları önemlidir. Çocuklarımız kendilerini oyun oynayarak ifade ederler. Bazı durumlarda ebeveynin kızacağını düşünüp söyleyemediği bir durumu oyun vasıtasıyla size anlatmaya çalışabilir. Bu sayede çocuklarla birlikte oyun oynamak onların hem duygusal ihtiyacını karşılar hem de kaygı seviyelerinin düşmesini sağlar.
Genel olarak pandemi sürecinde hem çocukların hem de ebeveynlerin olumlu veya olumsuz bir şekilde etkilendiklerini söylemek mümkündür. Çocukların bu süreçte özellikle evde ebeveynlerinin varlığından kaynaklı mutlu oldukları görülmektedir. Fakat normalleşme ile birlikte sosyal çevreye uyum problemi yaşayan çocukların ailelerinden aldığı psikolojik desteğin yanı sıra profesyonel bir psikolojik danışma hizmetinden yararlanmaları sürecin atlatılmasında daha hızlı ve etkili olacaktır.

Veli AŞIK / Psikolog Aile Danışmanı

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil