Ana Sayfa Gündem 5.08.2020 299 Görüntüleme

Üreticinin Kuru Üzümde 13,50 Lira Fiyat Beklentisi

Üzüm üretiminin yüzde 85’inin yapıldığı Manisa’da, hasat telaşı başladı. Erkenci üzümde hasat yapılırken, çekirdeksiz sultaniye üzümlerin de Ağustos ayının 15’inden sonra hasat edilmesi bekleniyor. Sultanlara layık üzüm olarak bilinen çekirdeksiz sultaniye üzüm yaş ve kuru olarak değerlendiriliyor.

Rusya ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok noktasına gönderilen yaş üzümler sofraları şenlendiriyor. Yaş üzümün yanı sıra çoğunlukla kurutulan üzümler de kente büyük bir ihracat geliri sağlıyor.

16 ZİRAAT ODASI BAŞKANI BİRARAYA GELDİ

Geçen yıl kilogram fiyatı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından 10 lira olarak açıklanan kuru üzümde bu yıl fiyat beklentisi arttı. Kentteki 16 ziraat odası başkanı koordinasyon kurulunda bir araya gelerek Tarım ve Orman Bakanlığından isteklerini dile getirdi. Ziraat odaları başkanları taban fiyatın açıklanmasını ve 9 numara kuru üzüm için 13 lira 50 kuruş fiyat beklediklerini ifade ettiler.

SICAKLAR MALİYETİ ARTIRDI

16 ziraat odası adına açıklama yapan Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ kuru üzüm üreticisinin taban fiyatı beklentisi içinde olduğunu belirterek, bu yıl beklentinin yüksek olmasındaki en büyük etkenin yaşanan sıcaklar olduğunu ifade etti.

Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Altındağ yaptığı açıklamada;

“Tarım ve Orman Bakanımızın geçen yıl açıklamış olduğu taban fiyat sayesinde hem üreticilerimiz memnun kalmış hem de ülkemize yüksek miktarda ihracat girdisi sağlanmıştır. 2020 yılı üretim sezonunda aşırı dönemsel sıcaklar maliyeti artırmıştır. Üreticilerimizin kuru üzüm taban fiyat beklentisi 9 numara kürü üzüm için 13 lira 50 kuruştur. Yüzde 90’ı ihraç olan kuru üzüm taban fiyatı belirlenmesinde eldeki stoklar, rekolte ve artan döviz fiyatları etkili olacaktır. Kuru üzüm üreticilerimizi memnun edecek bir fiyat müjdesini Tarım ve Orman Bakanımızdan bekliyoruz” dedi.
Kaynak Manisa Halk Haber

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil