Ana Sayfa Gündem 12.08.2020 210 Görüntüleme

Su tüketim fiyatının en yüksek olduğu üç il Denizli, Manisa, Aydın

Su metreküp ücreti ve atık su bedelinin eklendiği konut mesken su tüketim fiyatının en yüksek olduğu büyükşehir AKP’li Denizli Büyükşehir Belediyesi oldu. Denizli’yi MHP’li Manisa Büyükşehir Belediyesi izliyor. Üçüncü sırada CHP’li Aydın Büyükşehir Belediyesi yer alıyor. İstanbul 21’inci sırada…

Yerel seçim sürecinde su zamlarının konuşulduğu ve indirimlerin yapılacağı belirtilmesine rağmen su ücretlerindeki yüksek fiyat dikkat çekiyor. 30 büyükşehir belediyesi arasında su metreküp ücreti ve atık su bedelinin eklendiği konut mesken su tüketim fiyatının en yüksek olduğu il AKP’li Denizli Büyükşehir Belediyesi oldu.

Denizli’de su ücreti 6,34 TL olurken, ikinci sırada MHP’li Manisa Büyükşehir Belediyesi’nde su ücreti 5,68 TL ve üçüncü sırada yer alan CHP’li Aydın Büyükşehir Belediyesi’nde su ücreti 5,42 TL olarak dikkat çekti. 30 büyükşehir arasında Ankara 7’nci, İzmir 8’inci ve İstanbul 21’inci sırada yer aldı.

Milli Gazete’den Muhammed Vefa’nın haberine göre koronavirüs tüm dünyayı kasıp kavururken, Türkiye’de de ekonomik istikrarsızlıkla birlikte vatandaşlar zor günler geçiriliyor. Alım gücünün hemen her gün düştüğü ülkemizde havadan suya kadar her üründe oluşan yüksek fiyatlar vatandaşın belini büküyor. Su ücretlerindeki yüksek fiyat dikkat çekiyor. 30 büyükşehir belediyesinde su fiyatlarında en yüksek ücret “cumhur ittifakı” yani AKP ve MHP’nin kazandığı belediyeler başı çekiyor.

İSTANBUL 21’İNCİ SIRADA

30 büyükşehir belediyesi içinde su tüketim ücretinde 7’nci sırada yer alan Ankara’da su ücreti 3,33 TL, atık su bedeli 1,67 TL toplamda ise su tüketim bedeli 5.00 TL olarak dikkat çekiyor. İzmir’de su ücreti 3,32 TL, atık su bedeli 1,66 TL, toplamda ise 4,98 TL. İstanbul ise 30 büyükşehir belediyesi içinde 21’inci sırada yer alırken, su ücreti 2,67, atık su bedeli 1,33 TL toplamda ise su tüketim bedeli 4,00 TL olarak dikkat çekiyor.

LİSTENİN BAŞINDA AKP VE MHP’Lİ BELEDİYELER VAR

Büyükşehir belediyelerindeki konut mesken su ücretleri dikkat çekiyor. 15 Temmuz 2020 tarihli su ücret güncelleme fiyatlarına göre, 30 büyükşehir belediyesinin su ücretlerini değerlendirdik.

KDV ve Çevre ve Temizlik Vergisi (ÇTV) eklenmeden metreküp su ücret fiyatlarında listenin başında AKP’li Denizli Büyükşehir Belediyesi geliyor. Denizli Büyükşehir Belediyesi vatandaşlara su tüketim bedelini 4,36 TL’den başlatırken, atık su bedeli olarak da 1,98 TL, toplamda ise 6,34 TL su ücreti vatandaşlardan alıyor.

Denizli’yi MHP’li Manisa Büyükşehir Belediyesi takip ediyor. Manisa’da su ücreti 4,06 TL, atık su bedeli 1,62 TL toplam su tüketim bedeli 5,68 TL olarak belirlendi.

Manisa’nın ardından CHP’li Aydın Büyükşehir Belediyesi’nde su ücreti 4,45 TL, atık su bedeli 0,97 TL ile toplamda su tüketim bedeli 5,42 TL olarak belirlendi.
Kaynak Manisa Halk Haber

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil