Ana Sayfa Dünya, Gündem, Politika, Siyaset, Turgutlu Haberleri 9.05.2020 527 Görüntüleme

Orhan: ‘Akın’ın halkçılıktan uzak yaklaşımından dönmeye davet ediyorum’

MHP 23 DÖNEM MANİSA MİLLETVEKİLİ AHMET ORHAN’IN ŞU İFADELERDE BULUNDU. Değerli Turgutlular

Geçtiğimiz günlerde yerel bir medya kuruluşunda önce Turgutlu Eczacılarının sonrada Berber ve Kuaförler Odasının koronaya karşı yapılmasını istedikleri dezenfektasyon çalışmasının Turgutlu Belediyesi tarafından geri çevrildiğine şahit olduk.
Geri çevrilme gerekçesi ise son derece manidar olarak gerek Eczacıların gerekse Berber ve Kuaförlerin ticari işletmeler olması gösterilmekteydi.
Söz konusu iş kollarını sadece ticari faaliyet olarak değerlendirmek tamamıyla yanlış bir yaklaşımdır.
Eczaneler ve eczacılık halk sağlığının vazgeçilmez bir parçasıdır.
Aynı şekilde Berber ve Kuaför esnafımız da beden temizliği ve sağlığımızın olmazsa olmazlarının başında yer almaktadır.
Aksini düşünmek insanoğlunu taş devri öncesine döndürmek anlamını taşır.
Eczacılar, sahip oldukları imkan ve avantajlarla eczanelerin dezenfektasyon ihtiyacını kendileri giderebilme imkanına sahip olabilmektedir.
Ayrıca ilaç ihtiyacı olan vatandaşları işyerlerinin içine almadan hizmet verebilme imkanlarının olması nedeniyle berber ve kuaförlere göre çok daha az risk taşımaktadırlar.
Berberlik ve kuaförlük faaliyetleri ise doğrudan makas, jilet, tarak vs. araçlarla yapılabilmektedir.
Söz konusu işlerin henüz temas etmeden yapılabilme yolu bulunabilmiş değildir.
Dolaysıyla vatandaşlarımız bu konudaki ihtiyaçlarını berber ve kuaförlere ait işyerlerine giderek aynı mekanı ve araçları kullanarak gidermek durumundadır.
Berber ve Kuaför Salonları yaşamakta olduğumuz Korona Salgın sürecinde en kritik işyeri kapsamında olup alınan tedbirler kapsamında geçici olarak kapatılan işyerlerinin başında yer almıştır.
Devletimiz tarafından halkın ihtiyacı ve yoğun talepleri sonucunda 11 Mayıs 2020 tarihinden itibaren sıkı tedbirlerle açılmalarına izin verilmiştir.
Şart koşulan tedbirler esnafa önemli maddi yükümlülükler getirmekte olup belki de bir kısım esnafın şartları sağlayamaması nedeniyle iş yerlerini açamaması da söz konusu olabilecektir.
Bilindiği gibi berber ve kuaförler günlük kazançlarıyla geçinen küçük esnaflardır.
Çoğunun mekanları küçük ve gelirleri düşüktür.
Bir çok belediye ve kamu kuruluşu halk sağlığını doğrudan ilgilendiren işyerlerini iş kolu ayrımı yapmadan çoğunlukla bedelsiz olarak dezenfekte etmekte olup bu kapsamda aynı hizmeti Berber ve Kuaför esnafına da vereceklerini ilan etmiş durumdadır.
Çevre ilçelerde belediyeler Berber ve Kuaförlere ait iş yerleri dahil tüm işyerlerini kamu hizmeti verilen yerler olarak koronaya karşı mücadele kapsamında değerlendirirken Turgutlu Belediyesinin işyerlerinin dezenfektasyonu hizmetinden kaçınmasının kabul edilmesi mümkün değildir.
Turgutlu Belediyesinin bu hizmeti vermekten kaçınmasının nedeni kaynak yetersizliği ise inanıyorum ki söz konusu bedeller konusunda halkımız gerekli fedakarlığı yapmaktan kaçınmayacaktır.
Turgutlu Belediye Başkanını bir an önce girdiği bu halkçılıktan uzak yanlış yaklaşımdan dönerek gerekli hizmeti vermeye davet ediyorum.

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil