Ana Sayfa Gündem 20.08.2020 216 Görüntüleme

MASKİ’den Çıldırtan Açıklama, “Vatandaş Suyu Ucuza Kullanıyor”

Corona virüsü tüm dünyayı etkisi altına alırken, Türkiye’de de ekonomik istikrarsızlıkla birlikte vatandaşlar zor günler geçiriliyor.

Alım gücünün hemen her gün düştüğü ülkemizde havadan suya kadar her üründe oluşan yüksek fiyatlar vatandaşın belini büküyor. Su ücretlerindeki yüksek fiyat dikkat çekiyor. 30 büyükşehir belediyesinde su fiyatlarında en yüksek ücret “Cumhur ittifakı” yani AKP ve MHP’nin kazandığı belediyeler başı çekiyor.

Cumhur İttifakı’nın MHP’li Manisa Büyükşehir Belediyesi 5,68 TL’lik su ücretiyle 30 büyükşehir belediyesi arasında üçüncü sırada yer alıyor.

CHP Manisa İl Başkanlığı, milletvekilleri ve ilçe teşkilatlarının geçtiğimiz gün ilçelerdeki MASKİ binalarında yüksek su fiyatlarına tepki göstermek amacıyla yaptığı basın açıklamalarının ardından MASKİ’den vatandaşı çıldırtan bir açıklama yapıldı.

MASKİ’den yapılan yazılı açıklamada, CHP’nin yaptığı ortak basın açıklamaları ‘‘Hizmetin Siyaseti, Suyun Siyasetinin Olmaz’’ şeklinde değerlendirildi.

İDDİALARIN GERÇEKLE BİR İLGİSİ OLMADIĞI İFADE EDİLDİ

MASKİ Genel Müdürlüğü yaptığı yazılı açıklamada, yüksek su fiyatları için yapılan açıklamaların gerçeklerle bağdaşmadığı ve yanlış ifadeler içerdiği belirtildi.

MASKİ’den yapılan yazılı açıklamada köyden ve belde durumundan mahalleye dönüşen yerleşim yerlerindeki abonelerin kullandığı su tarife ücretlerine yer verilirken, kent merkezi ile ilçe merkezlerindeki vatandaşların kullandığı suyun ücret tarifesine yer verilmemesi ise dikkat çeken önemli nokta oldu.

MASKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“İl genelinde 600 binin üzerinde abonesinin 455 bininin suyu indirimli kullandığını belirten MASKİ, köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerinde 117 bin abonenin yüzde 75 indirimli olmak üzere suyu 0,81 Kuruş’tan, belde durumundan mahalleye dönüşen yerleşim yerlerindeki 82 bin abonenin de yüzde 50 indirim üzerinden suyu 1,62 liradan kullandığını belirtti. MASKİ, 12 bin aboneye de (Şehit yakınları, gazi, Yüzde 40 ve üzeri engelli) suyu yüzde 60 indirimli verdiklerinin altını çizdi.

244 bin kartlı sayaç abonesinin suyu yüzde 10 indirimle kullandığı ve mesken aboneliklerinde kademe uygulaması yapılmadığının da altı çizilen açıklamada, görüldüğü üzere abonelerin 3’te 2’sinin suyu indirimli tükettiği görülmektedir.

Ülkemizde bulunan 30 büyükşehir belediyesinin büyük bir kısmında kademe aralığı uygulanmakta ve ücretlendirmede buna göre yapılmaktadır. İlk kademe aralığı ilimizde 0-20 metreküp iken diğer illerde 0-10 metreküp ve üzeri olarak uygulanmaktadır. Biz idare olarak ilimizde ve dünya genelinde 4 kişilik bir ailenin 1 ayda ortalama 15 metreküp su kullandığı verisini baz alarak ilk kademe aralığını 0-20 metreküp olarak belirledik. Dolayısıyla burada MASKİ’nin uygulamış olduğu insani tüketim amaçlı su tüketim miktarına baktığımızda Manisalı vatandaşlarımızın 20 metreküp suyu daha ucuza kullandığı görülecektir. Köy ve belde durumundan mahalleye dönüşen yerleşim yerlerinde tarımsal ve hayvansal sulama olması sebebiyle birinci kademe aralığının da 0-30 metreküp olduğu ifade edildi.

Faturalarda siyasi çıkar için yapılan algı oyununun gerçeklerle bir ilgisi bulunmadığını belirten MASKİ, 15 metreküp üzerinden yapılan indirimli olmayan standart faturalandırmada, hem içme suyu barajı hem de cazibeli su kaynakları bulunan İstanbul’un en pahalı suyu kullandığını ve ikinci kademeyi de 16 ve üzeri metreküp olarak hesapladığını belirtti. Aynı zamanda yine içme suyu barajı ve doğal su kaynakları bulunan Aydın’dan suyu daha ucuz, İzmir ile aynı ücret tarifesinde kullanıldığı görülecektir.’’ ifadelerine yer verildi.
Kaynak Manisa Halk Haber

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil