Ana Sayfa Gündem 7.08.2020 279 Görüntüleme

Kartlı Sayaç Abonelerinin Depozito Sorununu Gündeme Getirdi

Kartlı Sayaç Abonelerinin Depozito Sorununu Gündeme Getirdi

Manisa son aylarda yaşanan su fiyatlardaki artış vatandaşların tepkisine neden olurken, gündeme şimdi de kartlı sayaç abonelerinin daha önceki yıllarda yatırdığı depozito ücretlerinin geri verilmemesi gündeme geldi.

Kartlı sayaç kullanan abonelerin mağduriyetini dile getiren Manisa Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Fehmi Gülen, Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı MASKİ’nini yaşanan soruna hala göçüm getiremediğini açıkladı.

254 BİN KARTLI SAYAÇ ABONESİ MAĞDURİYET YAŞIYOR

CHP Grup Başkanvekili Fehmi Gülen yaptığı açıklamada, Manisa’da yaklaşık 254 .bin kartlı sayaç abonesi bulunduğunu ve bunun 200 binin eskiden manuel sayaç kullanıp daha sonra kartlı sayaç aboneliğine geçen vatandaş olduğunu ifade etti.

CHP Grup Başkanvekili Fehmi Gülen yaptığı açıklamada,

“İki türlü abonelik var. Biri kartlı sayaç, ikincisi ise manuel sayaç kullanımı aboneliği. Toplam 600 bin civarında abonesi bulunan MASKİ’de kartlı sayaç kullanımlardan abonelik veya depozito bedeli alınmıyor. O da şuanki rakam 163 lira. Ama abonelerin büyük bir kısmının evine gelinerek eski manuel sayaçları kendi istekleri dışında manuel sayaçları sökülerek kartlı sayaç takıldı. Bu konuda bir çok abone mahkemeye gitti. Mahkeme sonucunda bazı aboneler tekrar eski sayaçlarını taktırıp normal aboneliklerine devam ettirdi. Ama bir çok vatandaşımız da belediyenin kurallarına uyarak kartlı sayaç kullanımına devam etti. Şuan kartlı sayaç kullanan abone sayısı 254 bin. Tabi bunların bir kısmı yeni olabilir. Ama yinede 200 binin üzerinde eskiden manuel sayaç kullanıp bugün kartlı sayaç kullanan abonelerimiz var.’’ dedi.

“DEPOZİTO YERİNE ÜCRETSİZ VERİN DEDİK’’

CHP Grup Başkanvekili Fehmi Gülen açıklamasında, eski manuel sayaçtan kalan depozito ücretlerini alamayan yeni kartlı sayaç abonelerine ücret yerine ücretsiz su verilmesi talebinde bulunduklarını ifade ederek,

“Şimdi bu abonelerin daha önceden ödedikleri bir depozito var. Bugünkü rakamlarla düşünürsek 160 lira civarında Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı MASKİ’den bu vatandaşlarımızın alacağı var. Ama vatandaşlarımız dilekçe verip, tabi dilekçeye cevap verilirse çok az bir abone bu ücreti geri aldı. Ancak büyük bir çoğunluktaki abone bu ücretlerini geri alamadı. Bu MASKİ genel müdürüyle de konuştum. Büyükşehir’de de gündeme geldi. Ama bize söylenen bu paraların alınmadığı oldu. Bizim talebimiz bu vatandaşlara depozito karşılığı ücretsiz su verelim oldu. Kartlı sayaç kullananların eskiden ödediği depozito karşılığı ücretsiz verilmesi tavsiyesinde bulunduk. MASKİ Genel Müdürü Şehnaz hanım bu konuya olumlu baktığını ve bize bu konuyu çözeceğini söyledi. Ancak bugüne kadar hala kartlı sayaç kullanan vatandaşlarımızın yaşadığı depozito ücreti geri ödenmesi sorunu çözüme kavuşmadı. En kısa zamanda bu vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesini talep ediyoruz.’’ dedi.
Kaynak Manisa Halk Haber

Yorumlar

İlginizi çekebilir

WHATSAPP İHBAR HATTIMIZ DEVREDE

WHATSAPP İHBAR HATTIMIZ DEVREDE

Hazır Site by Uzman Tescil