Ana Sayfa Gündem 13.08.2020 247 Görüntüleme

Kahveciler Yasakların Kaldırılması İçin Çağrıda Bulundu

COVID-19 salgını ile getirilen normalleşme sürecinde getirilen yasaklarla beraber kahvehane işletmecileri zor zamanlar geçirdi. Okey, tavla gibi oyunlara getirilen yasakların kaldırılması için Manisa Kahveciler Odası Başkanı Mehmet Çetin basın açıklaması yaptı.

Pandemiden dolayı zor şartlar altında çalışan kahveciler olduğunu ve hatta dükkanları kapatanların olduğunu belirten Çetin,“Hepimizce bilindiği üzere ülkemizde ve dünyada yaşanan Covid-19 salgını nedeniyle, virüsün halk sağlığı üzerindeki etkilerini azaltmak maksadıyla Hükümetimizce alınan tedbirler doğrultusunda 16 Mart 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı’nın 81 il Valiliğine göndermiş olduğu genelgesi ile kahvehane, kıraathane, kafe, kafeterya, çay bahçesi, İnternet kafeler, playstation ve oyun salonlarının faaliyetleri geçici olarak durdurulmuş, normalleşme adımları doğrultusunda da 01 Haziran 2020 tarihinde kahvehane, kıraathane, kafe, çay bahçesi işyerlerimiz oyun oynatılmaması kaydıyla tekrar faaliyetlerine başlamış olup İnternet Kafe ve Playstation Salonları ise 1 Temmuz 2020 tarihinde faaliyete geçti. İnsan sağlığı konusunda Hükümetimizin almış olduğu tüm tedbirleri saygıyla karşıladığımızı da açıkça belirtmek isteriz” dedi.

KAHVEHANELERİMİZDE ESNAFIMIZ GÜNLÜK MASRAFLARINI KARŞILAYAMAMAKTADIR

Dükkanaların açıldıktan sonra eskisi gibi müşteri gelemediği için işletmecilerin zorlandığını ifade den Mehmet Çetin, “Kahvehanelerimiz yaklaşık 500 yıllık bir kültürden gelmektedir. Vatandaşlarımız stres atmak, arkadaşlarıyla beraber hoşça zaman geçirmek için okey, tavla, oyun kağıdı vb. oyun oynamak için işyerlerimize gelmektedir. Normalleşme adımları kapsamında açılan kahvehanelerimizde oyun oynatılmaması nedeniyle müşterilerimiz işyerlerimize gelmemekte bu nedenle açılan kahvehanelerimizde esnafımız günlük masraflarını dahi karşılayamamaktadır. Öte yandan bu zorlu süreçte işyerlerimizin kiraları, vergilerimiz, SGK primlerimiz, elektrik, su, personel, doğalgaz giderlerimiz devam etmekte olup, mevcut koşullar altında bu giderlerin ödenmesi mümkün bulunmamaktadır. Anayasamızın 173. Maddesine göre Devlet, Esnaf ve Sanatkârları koruyucu ve kollayıcı tedbirleri almakla yükümlüdür. Türkiye genelinde 100 binden fazla esnafımız sadece günlük kazancıyla yaşamını idame ettirmekte, yanında çalışanlarının ücretlerini de günlük yevmiye olarak ödemektedir. Mevcut koşullar altında esnafımız bu haliyle işçisinin yevmiyesini dahi ödeyemez ve neredeyse tamamen kepenk kapatma noktasına gelmiştir” dedi.

DEVLETİMİZDEN TALEBİMİZ MAĞDURİYETLERİN GİDERİLMESİ

Çetin, “Covid-19 salgınından şüphesiz en fazla mağdur olan esnafımız kahvehane işletmecileridir. Bu nedenle ekonomik olarak zarar gören ve maddi olarak çok zor duruma düşen esnafımızın mağduriyetleri en kısa sürede giderilmelidir.Bu durumdan etkilenen esnafımıza acilen kira yardımı yapılması,Esnafımızın yanında çalışanlarının ekonomik olarak mağduriyetlerinin giderilmesi,Birikmiş olan elektrik, su, doğalgaz faturalarının yılsonuna kadar ertelenmesi,Esnafımıza Faizsiz Kredi verilmesi ve KOSGEB desteklerinden yararlandırılması, Bu yıla ait Manisa Büyükşehir, Şehzadeler ve Yunusemre Belediyelerine ödenen Katı Atık Toplama Bedelleri, Çevre Temizlik Vergisi, İlan ve Reklam Vergisi, İşgaliye Bedeli ve diğer vergilerin alınmaması.2020 yılı bedeli olan 4,590.-TL ödenmesine rağmen halen kısıtlaması devam eden Nargile satış hizmetinin satışı için izin verilemesini Esnafımızın kapalı kaldığı süre boyunca ödemekle yükümlü olduğu SGK Primleri ve Vergilerin Devletimizce ödenmesini ve tüm kredi borçlarının yıl sonuna kadar faizsiz olarak ertelenmesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

ESNAFIMIZCA TÜM ÖNLEMLER ALINMIŞTIR

Sorunların bir an önce çözülmesini isteyen Çetin, “Kahvehanelerimizde hijyen koşulları ve sosyal mesafe kurallarına önemli ölçüde riayet edilmektedir. Bu konuda esnafımızca tüm önlemler alınmıştır ve alınmaya da devam edilmektedir. Kahvehanelerimizde oyun oynatılmasına izin verilmesi halinde Devletimizde öngörülecek olan tüm tedbirleri de eksiksiz olarak alacağımızı da ayrıca belirtmek isteriz.Yeni normalleşme sürecinde Türkiye genelinde bütün işyerleri normalleşmişken sadece kahvehanelerimizde okey, tavla, oyun kağıdı, bilardo vb. oyunların halen oynatılmamasını kahvehane esnafı olarak anlamakta güçlük çekmekteyiz. Gerekli tedbirler alınmak suretiyle kahvehanelerimizin tamamen normalleşmesi, yukarıda bahsi geçen ekonomik taleplerimizin karşılanmasını, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, ilgili Bakanlıklarımızdan talep ediyor, bir an önce bu sorunlarımıza çare bulunmasını bekliyoruz” dedi.
Kaynak Manisa Halk Haber

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil