Ana Sayfa Gündem 18.07.2020 437 Görüntüleme

Gazeteci Mustafa Temiz’e yapılan davranış Basın Özgürlüğüne Yapılan Son Darbedir

15 Temmuz Gecesi kendisinin çekmediği bir fotoğrafı haber yapabilir düşüncesi ile Demirci Cumhuriyet Savcısı Hakan Erdoğan’ın talimatı üzere Demirci Emniyet Müdürlüğü’nün ifadeye çağırdığı Gazeteci Mustafa Temiz’e bir destek de Turgutlu Denge Gazetesinden geldi. Genç haberci Ali Atan yaptığı açıklamada, ” Hepimizin duayen olarak bildiği usta demekten gurur duyduğumuz, haber yaparken kılı kırk yaran yapısı, hassaslığı ve dürüstlüğüyle bildiğimiz, cesur ve yürekli kalemini örnek aldığımız Mustafa Temiz’e yapılan bu haksız ve hukuksuz tavrı kınıyorum” dedi.
Mesleğin başındaki genç bir gazeteci olarak bu konuyu duyunca çok şaşırdığını belirten Atan, gerek hukukçu, gerekse meslek büyükleriyle konuşu tartıştıklarını, Mustafa Temiz’in ifadesinin alınması için emniyete çekilmesine kimselerin akıl sır erdiremediğini belirten Atan ” Kendisinin bulunmadığı ortamdaki bir gelişmeden, kendisinin çekmediği, kendisinin yayınlamadığı bir fotoğrafı kullanarak haber yapablir diye alınan savcılık kararı ve emniyetin uygulaması ile 3,5 saat boyunca özgürlüğünün kısıtlanmasını anlamakta güçlük çekiyorum” dedi.
Mustafa Temiz bu bölgede ve Türkiye’de tanınmış, yaptığı haberlerle ses getirmiş, bugüne kadar hep halkın, hukukun, adaletin ve mazlumun yanında yer tutmuştur diyen Atan ” Ustam Mustafa Temiz’e geçmiş olsun diyorum, gazetecilik suç değildir, gazeteciler kamunun yanında halkın yararına ne varsa hür iradesiyle yazdıkça demokrasimiz gelişecektir” dedi.
Engelli bir insan olmasına rağmen onun meslek aşkına ve haber konu olduğunda gözlerindeki heyecana yüzlerce kez şahit olduğunu söyleyen Atan” Mustafa Temiz engelli olmasına rağmen sandalyesinin üstünde bu mesleği yaparken yüreğiyle koşmayı başaran, örnek alınması gereken bir meslek büyüğümüzdür. Savcılığın aldığı bu karar ve yaşatılan mağduriyet insan hakları ihlali ve hukuksuz, gayri yasal bir duumdur. Adalet bir gün herkese gerekli olacaktır. Mustafa Temiz’in yaşadığı mağduriyet ve haksızlık karşısında bile yine yasalara saygılı tutumunun örnek alınması gerektiğini düşünüyorum. Devletin adalet dağıtan kurumlarına yaptığı müracaatlar ve adaletin mutlaka bir gün gerçekleşeceğine olan inancının göstergesi olan bu tutumunun da unutulmaması gerektiğinin altını çiziyorum” dedi.
OLAYIN GEÇMİŞİ
Yeniçağ Gazetesi Demirci Temsilcisi ve Manisa Son Haber İmtiyaz Sahibi Gazeteci Mustafa Temiz Demirci ilçesindeki 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü törenlerinde kedisinin çekmediği ve yayınlamadığı bir fotoğraftan haber yapabilir iddiasıyla törenlerin yapıldığı meydanda bulunan İlçe Emniyet Müdürlüğünde 3,5 saat boyunca savcılık talimatıyla ifade için tutulmuştu. Temiz bu gelişmelerin ardından Hakimler Savcılar Kuruluna Demirci Cumhuriyet Savcısı hakkında şikayet dilekçesi vermiş, ilgili polisler hakkında da İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığına da şikayette bulunmuştu. Temiz dünya hukuk tarihine geçmeye namzet bu olayın ardından TELE1 televizyonunda SKYPE ile canlı yayına katılmış, bu olay ulusal yayın yapan gazete ve televizyonların haberlerine de yansımıştı.

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil