Ana Sayfa Gündem 12.08.2020 208 Görüntüleme

Ergün,Su Kesintilerini Açıkladı, Ama Zammı Açıklayamadı

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin olağan Ağustos ayı meclis toplantısının sonuda konuşan MHP’li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, aylardır Manisa’nın gündeminde olan su zamlarıyla ilgili herhangibir açıklamada bulunmazken, yaşanan su sıkıntılarının neyden kaynaklandığının değerlendirmesinde bulundu.

MHP’li Büyükşehir belediye Başkanı Ergün su zamlarını neden ve nasıl kaynaklandığını açıklama yapmak yerine, CHP’li Büyükşehir Belediyeleri eleştirirek cevap vermeyi tercih etti.

YAŞANAN SU KESİNTİLERİNE CEVAP VERDİ

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı ve MASKİ Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ergün’ün başkanlığında Büyükşehir Belediyesi Ağustos Ayı Meclis toplantısı gerçekleştirildi. Gündem maddelerinin oylanmasının ardından son günlerde kamuoyunu meşgul eden su faturaları ve kesintileri ile ilgili bir açıklama yapan Başkan Ergün, konunun özellikle sosyal medyada şov haline getirilmesinin hoş olmadığını dile getirdi. Başkan Ergün, yaşanan sorunlar ile ilgili bazı detayları meclis üyeleri ile paylaştı.

“ÖNGÖRÜLEMEYEN SIKINTILI BİR SÜREÇ YAŞADIK”

Son günlerde yaşanan su kesintilerinin öngörülemeyen bir şekilde gerçekleştiğinin altını çizen Başkan Ergün, “Son günlerde su ile ilgili bazı sorunlarla karşı karşıya geldik. Maalesef öngöremediğimiz sıkıntılı bir süreç yaşadık. Mevcut Gürle hattından gelen ana hattımızda başka bir firma çalışması esnasında patlak meydana geldi. Bütün depoları besleyen 15-16 kilometrelik bir hat patlak olduğu zaman ilk önce suyu boşaltmak zorundasınız. Sonra da tamirini gerçekleştiriyorsunuz. Tekrar suyun verilmesi ve deponun dolması 3-4 günlük bir süreci alıyor. Bu sürecin ardından Gürle hattında yeni montajını yaptığımız vana conta sıyırıyor. Bahsettiğimiz devasa bir vana. Sonuçta kul yapısı ve ne yazık ki bozulabiliyor. Mecburen tamirini yapmak zorundasınız. Suyu boşaltıyorsunuz, gereken çalışmayı yaptıktan sonra suyun dolması yine 3-4 günlük bir süre alıyor. Sonuç itibariyle istemediğimiz bir süreci yaşadık” dedi.

“ELEKTRİK KESİNTİLERİ SORUN YARATTI”

Yaz aylarında klima kullanımının çok yoğun olduğunu, trafolara yüklenmenin elektrik kesintilerini beraberinde getirdiğini belirten Başkan Ergün, “Yazın ortasındayız. Trafolara aşırı yüklenilmesi elektrik kesintilerine yol açıyor. Bu da bizden kaynaklı değil. Ama şehre 2 saat suyu veremezseniz, mevcut depolar su kullanımının zirve yaptığı bir zamanda maalesef su kesintilerine neden oluyor. Bu sorunlar elde olmayan nedenlerle yaşanıyor. Kırsalda da 30-40 tane mahallede itfaiye tankerleri ile depolara su taşıyoruz. Muhtarlarımızdan aldığımız cevaplar, gözlemlerimiz ve su tahakkuklarından yaptığımız tespitler ile günde 200 ton su kullanan bir köyde 800-1000 tona kadar su kullanımına çıkılmış. Neden olmuş bu? Vatandaş bahçesini sularken, içme suyunu kullanıyor. Bu da büyük bir sorun” dedi.

“11 SENELİK BELEDİYE BAŞKANLIĞIMDA BÖYLE BİR SIKINTI GÖRMEDİM”

Su seviyelerinin son dönemlerin en düşük seviyelerinde olduğuna da dikkat çeken Başkan Ergün, “Bazı alanlarda 50-100 metrede çektiğimiz sondajların su seviyelerinin muazzam seviyede düşmüş olması, 300-500 metreye kaçan sularımız var. Maalesef bazı sondajlarımız da devre dışı kalıyor. Kış aylarında Manisa’da Gürle’de kış aylarında normalde saniyede 600-700 litre arasında su veriyorduk. Şu an hattan gelen su miktarı saniyede 27 litreye düşmüş durumda. Sonuç itibari her şeye çare bulmak görevlerimiz arasında. 11 senedir belediye başkanıyım. Böyle bir sıkıntı yaşamadık. Su seviyelerinin bu kadar düştüğü bir dönem görmedik. Bu noktaya geleceğini ve bu kadar kurak geçeceğini hesap edemedik. Gerekli olan ne varsa yapacağız” dedi.

“SU KONUSUNUN SİYASİ POLEMİK HALİNE GELMESİ HOŞ DEĞİL”

Başkan Ergün, “Sadece 5 senede ilin genelinde 600’e yakın sondaj açtık. 1088 mahalle var. Aşağı yukarı yarısını yapmışız. Hepsinden su çıkıyor gibi bir sonuç tabi aklınıza gelmesin. Bunu kimse siyasi polemiklere, şovlara sosyal medyalara taşınması hoş değil. Sonuç itibariyle biz rakamlarla konuşuruz. Suya zam yapıldığı gerekçesi ile açıklama yapıyorlar. 20 metreküp üzerinden fiyatlandırmada 30 büyükşehir belediyesi içerisinde 6. sıradayız. İzmir Büyükşehir Belediyesi yüzde 11,70 küsur suya zam yaptı. Bizi eleştirenler onları da eleştirsinler. Bizim binalarımızın önünde eylem yapanlar İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde de yapsın. 30 büyükşehir belediyesi içerisinde 13 belediye TÜFE oranında su artışlarını uyguluyor. Sorsunlar, İzmir’e, Ankara’ya, İstanbul’a, Mersin’e, Adana’ya. Sonuçta Büyükşehir Meclisi bu kararları aldı ve bunlar da uygulanıyor. Bu kararları tek başımıza almış değiliz. Bunların da bilinmesini istedim” dedi.

ERGÜN’ÜN AÇIKLAMASINA UĞUR DOĞAN’DAN CEVAP

Manisa Büyükşehir belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün, Manisa’nın büyükşehir belediyeler arasında en pahalı suyu kullanan ikinci il olması konusundaki eleştirilere cevap vermekten kaçınırken, Manisa Yurttaş İnisiyatifi üyesi Uğur Doğan sosyal medya üzerinden Ergün’e cevap niteliğinde paylaşımda bulundu.

Manisa Yurttaş İnisiyatifi üyesi Uğur Doğan, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda

“Sayın başkan her seferinde İzmir’i örnek veriyorsunuz ya…

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nın 1 eylülden geçerli suya %11.76 zam yaptığı doğrudur.

Ancak ne kadar zorlasanızda izmir den ucuz olamıyorsunuz(!)

Gelin hesabını yapalım…

İZMİR’in zamlı fiyata göre 1 m3 su ücreti atıksu dahil toplam 5.57 TL

MANİSA’da 1 eylül itibariyle 1m3 su ücreti atıksu dahil toplam 5.87 TL

20 m3 su tüketimi yapan bir ailenin su faturası…

İZMİR ( İZSU)

13 x 5.57 = 72.41 TL

7 x 6.02 = 42.14 TL

Toplam. 114.55 TL

Izmir de ilk kademe

1 – 13 m3, ikinci kademe 13 – 21 m3

Manisa (MASKİ)

20 x 5.87 = 117.4 TL

Manisa da ilk kademe 1 – 20 m3

Hesap ortada başkan hala İzmir den pahalısınız(!)

Üstelik izmir suyu Manisa’dan taşıyor İzmir’e. Siz kendi ilinizdeki kaynaklardan elde ediyorsunuz(!)

Birde her ay tüfe oranında zam yaptığınıza göre her ay makas dahada açılacak…

Yani böyle giderse yıl sonunda otuz büyükşehir de en pahalı su satan birinci il olacaksınız…’’ ifadelerine yer verdi.
Kaynak Manisa Halk Haber

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil