Ana Sayfa Gündem 27.07.2020 343 Görüntüleme

Berber ve Güzellik Salonlarını Sevindiren Karar

COVID-19 kapsamında kapatılan berberler ve kuaförlere getirilen yasaklar zamanla kaldırılıyor.

Manisa İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun yeni kararına göre berberlerde geçici olarak yasaklanan usturayla sakal traşına yeniden izin verilirken, bayan kuaförü ve güzellik salonlarında da cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj hizmetleri tekrar başladı.

Manisa İl Hıfzıssıhha Kurulu’ndan alınan yeni karar şöyle ;

“İlimiz Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 07.05.2020 tarihli ve 2020/41 sayılı kararının 11. Maddesinde yer alan “Berberlerde jilet/ustura ile sakal tıraşı yapılması hizmeti geçici süreliğine verilmeyecek, ancak sakal tıraşı makine ile kısaltılma şeklinde yapılabilecektir.” ibaresinin kaldırılmasına, COVID-19’un ana bulaşma yolunun, virüsü taşıyan kişinin konuşma, öksürme ve hapşırması sırasında ortaya çıkan damlacıklar olması nedeni ile ustura veya tıraş makinası kullanılarak sakal tıraşına izin verilmesine ve tıraş yapılırken 1 metre mesafe korunamayacağından maskeye ek olarak yüz/göz koruyucu kullanılmasına,

İlimiz Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 07.05.2020 tarihli ve 2020/41 sayılı kararının 12. Maddesinde yer alan “Bayan kuaförleri ve güzellik merkezlerinde, cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj hizmetleri geçici süreliğine verilmeyecek…” ibaresinin kaldırılmasına, bayan kuaförleri ve güzellik merkezlerinde, cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj hizmetlerinin Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve http://www.manisa.gov.tr internet adresinin duyurular bölümünde yayımlanan Salgın Yönetimi Ve Çalışma Rehberinin ‘Berber, Kuaför Ve Güzellik Salonlarında Alınması Gereken Önlemler’ başlığı altında belirtilen kurallara riayet etmek şartıyla verilebilmesine,’’

BERBERLER KARARDAN MUTLU

Yayınlanan yeni düzenleme ile kuaför ve güzellik merkezlerinde kalıcı makyaj ve cilt bakımı ile berberlerde ustura ile sakal tıraşı yasağının kaldırılmasıyla esnafın yüzü güldü. Yasakların yavaş yavaş kaldırılmasıyla mutluluk duyduğunu, esnafın her şekilde tedbirlere uyarak işletmeyi sağladığını ifade eden Manisa Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ali Bartu, “Berber, kuaför ve güzellik merkezlerine yeni düzenleme yayınlandı. Yeni düzenlemede ustura ile sakal tıraşına, kalıcı makyaj ve cilt bakımına olan yasaklar kaldırıldı. Bu bizim için sevindirici bir haberdir. Çünkü kapandıktan sonraki dönemlerde yaşadığımız sıkıntıları kaldırmak istiyoruz. Bu şekilde işlerimizin düzene gireceğine inanıyoruz. Yasakların kalkması için Federasyon Başkanımız ve oda başkanlarının büyük mücadeleleri oldu. Yazılar yazdık Cimer’e, sıkıntılarımızı dile getirdik ve daha sonra sorunumuzu çözdük. Kısıtlamaların bu dönemde kalkması bizi çok sevindirmiştir, burada devlet büyüklerimize, Manisa Valimize, kaymakamlarımıza, sağlık görevlilerine çok teşekkür ediyorum. Büyük emek harcadılar bu süreç boyunca” dedi.

BERBER VE KUAFÖRLERDEN VİRÜS BULAŞACAĞINA İNANMIYORUZ

Esnaf halkının tam anlamıyla tüm kurallara uyduğunu dile getiren Bartu, “Manisa’mız da vaka sayılarının arttığını duyuyoruz fakat berber ve kuaförlerden hiçbir şekilde hastalık bulaşmayacağına inancımız tam. Çünkü tüm tedbirler alınmış durumda. Maske kullanımı, sosyal mesafe hijyen tam anlamıyla sağlanmış bulunmaktadır. Bu konuda denetimlerin devam edeceğini biliyoruz. Biz bu durumdan çok memnunuz ve çok sevindik, müşterilerimizin gönül rahatlığıyla tercih etmelerini istiyoruz” diye konuştu.
Kaynak Manisa Halk Haber

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil